15 czerwca 2016 rozpoczyna się piąta edycja programu Bydgoski Budżet Obywatelski. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje pomysły na inwestycje do północy 5 lipca br.
Razem ze środkami niewykorzystanymi w 2016 roku Stary Fordon może z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego 2017 zrealizować projekty na kwotę 313 037 zł
Propozycje projektów będzie można zgłaszać za pośrednictwem aplikacji internetowej na stronie www.budzet.um.bydgoszcz.pl bądź tradycyjnie, przez wrzucenie wypełnionego formularza do urny lub przesłanie wypełnionego formularza na adres Urzędu Miasta Bydgoszczy (Biuro Obsługi Mediów i Komunikacji Społecznej, ul. Jezuicka 1, 85-102 Bydgoszcz). Urny – wzorem lat ubiegłych – będą zlokalizowane w Starym Fordonie: Szkoła Podstawowa nr 4, ul. Wyzwolenia 4 Zespół Szkół nr 20, ul. Sielska 34 oraz Urzędzie Miasta Bydgoszczy (ul. Jezuicka 1 i Grudziądzka 9-15). Każdy bydgoszczanin może zgłosić nie więcej niż 3 propozycje projektów. To istotna zmiana w porównaniu do ubiegłorocznych zasad BBO według których jedna osoba mogła zgłaszać tylko jeden projekt.
regulamin Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego
Zgłaszanie projektów do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego 2017
UWAGA: na etapie zgłaszania projektów nie jest wymagane zbieranie listy poparcia mieszkańców. W sytuacji, gdy tożsamy projekt został zgłoszony przez kilku mieszkańców, projektodawcą właściwym do kontaktu w sprawach dotyczących projektu jest osoba, która zgłosiła projekt najwcześniej.
W formularzu zgłoszeniowym projektu należy wpisać:
- nazwę zadania
- lokalizację
- szacunkowy koszt zadania
- opis zadania
- imię i nazwisko
- podpis
- numer PESEL
W celu kontaktu z Urzędem Miasta Bydgoszcz projektodawca powinien podać również dane kontaktowe opcjonalnie e-mail, adres zamieszkania, nr telefonu. Zgłoszone projekty muszą mieścić się w zakresie zadań własnych miasta Bydgoszcz.
W ramach programu Bydgoski Budżet Obywatelski mogą być zgłaszane projekty, które:
- są możliwe do zrealizowania w trakcie roku budżetowego 2017;
- umożliwiają korzystanie z efektu realizacji projektu przez ogół mieszkańców;
- są zlokalizowane na nieruchomościach, które należą do miasta Bydgoszcz i nieobciążonych na rzecz osób trzecich, z wyłączeniem sytuacji uzyskania zgody podmiotu zarządzającego nieruchomością,
- których szacowany koszt nie przekracza limitu środków finansowych przeznaczonych na realizację zadań na danym osiedlu.
W ramach programu Bydgoski Budżet Obywatelski nie mogą być zgłaszane projekty, które:
- zakładają wykonanie wyłącznie dokumentacji projektowej;
- są sprzeczne z przyjętymi strategiami i programami Miasta Bydgoszczy.
W trakcie etapu zgłaszania projektów lista zgłoszonych propozycji przez mieszkańców będzie dostępna na stronie www.bdgbo.pl. W sprawie zgłoszenia projektów lub dotychczasowych realizacji zapraszamy na fanpage Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego www.facebook.com/bdgbo.
Wszystkie zgłoszone pomysły zostaną zweryfikowane przez merytoryczne wydziały i jednostki Urzędu Miasta Bydgoszczy. Zespół do spraw weryfikacji projektów sprawdzi: czy projekt jest zgodny z zasadami określonymi w zarządzeniu, oceni, czy projekt nie narusza obowiązujących przepisów prawa; sprawdzi techniczne lub technologiczne możliwości realizacji projektu; urealnieni kosztorys wskazany w formularzu zgłoszeniowym projektu, w tym uzupełni go o koszty wykonania oznakowania graficznego; sprawdzi, czy urealniony i uzupełniony kosztorys nie przekracza limitu środków na dane osiedle, dokona analizy poniesienia kosztów eksploatacji wykonanego zadania oraz sprawdzi wewnętrzną spójność poszczególnych elementów projektu, w szczególności jego nazwy, kosztorysu, skróconego oraz pełnego opisu.
Bydgoszczanie na pozytywnie zweryfikowane projekty będą mogli głosować przez cały październik. Zadania, które uzyskają największe poparcie bydgoszczan, a jednocześnie będą zgodne z limitami środków przeznaczonych dla poszczególnych osiedli, będą mogły zostać wprowadzone do projektu budżetu miasta na 2017 rok.
Harmonogram realizacji programu Bydgoski Budżet Obywatelski:
- 15 czerwca – 5 lipca – zgłaszanie wniosków
- 5 lipca – 9 września – uchwały opiniujące rad osiedli
- 15 czerwca 16 września – weryfikacja projektów
- 1 październik- 31 październik – głosowanie
- do 9 grudnia ogłoszenie listy projektów skierowanych do realizacji
Jeżeli mają Państwo pytanie w sprawie merytorycznej zadaj je nam na naszym facebooku www.facebook.com/bdgbo lub wyślij na adres e-mail:budzetobywatelski@um.bydgoszcz.pl.
W załączniku przesyłam także informacje o tegorocznej, piątej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, Zarządzenie nr 293/2016 w sprawie zasad programu Bydgoski Budżet Obywatelski, aktualny podział środków na poszczególne osiedla, formularz, lokalizacje urn.
Dodatkowo informuję, że zorganizowane zostaną spotkania dla mieszkańców na które Państwa serdecznie zapraszamy. Poniżej harmonogram:
Szkoła Podstawowa nr 10 (ul. Śląska 7) – 16 czerwca, godz. 15.30 – 17.00
Zespół Szkół Samochodowych (ul. Powstańców Wielkopolskich 63) – 20 czerwca, godz. 15.30 – 17.00
Szkoła Podstawowa nr 66 (ul. Berlinga 3) – 21 czerwca, godz. 15.30 – 17.00
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 (ul. Stawowa 39) – 22 czerwca, godz. 15.30 – 17.00
Pałac Młodzieży (ul. Jagiellońska 27) – 23 czerwca, godz. 15.30 – 17.00
Zespół Szkół nr 19 (ul. Grzymały – Siedleckiego 11) – 27 czerwca, godz. 15.30 – 17.00